Treningowe diety z dobranym jadłospisem

Dieta pudełkowa w zasięgu ręki !

Treningowe diety z dobranym jadłospisem

diety treningowe

Diety treningowe to istotny element sportowego sukcesu. To one, dzięki odpowiedniej podaży i doborowi mikro- i makroskładników sprawiają, że po treningu ciało odbudowuje się silniejsze, niż przed nim. Dla wielu osób samodzielne przygotowanie i przestrzeganie jadłospisu to duży wysiłek. Z tego względu wielu sportowców profesjonalnych i amatorskich powierza diety treningowe catering specjalistom. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak działają diety treningowe.

Diety treningowe w Trójmieście

W Trójmieście można trenować wiele sportów. Znajdują się w nim liczne siłownie, boxy CrossFit, sale sztuk walki, baseny, a wreszcie – Morze Bałtyckie. Tyle okazji do aktywności fizycznej i jej popularność sprawia, że w Trójmieście działa wiele firm oferujących diety treningowe. Jednak firma firmie nierówna. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać najlepszą firmę dla siebie.

Przede wszystkim warto wiedzieć, kto w niej pracuje. Jakie studia i na jakiej uczelni ukończył dietetyk opracowujący dietę dla sportowca? Czy ukończył także dodatkowe studia podyplomowe? Dobrą praktyką jest także sprawdzenie, ile lat doświadczenia ma dana firma. Jeśli utrzymała się na rynku przez wiele lat albo wręcz dekad, prawdopodobnie jest to przedsiębiorstwo wysokiej jakości. Osoby o ograniczonym budżecie powinny także wybierać diety treningowe kod rabatowy, by cieszyć się korzyściami dietetycznymi w przystępnej cenie.

Diety treningowe – podział

Diety treningowe można podzielić na wiele rodzajów. Pierwszym z nich będzie dieta obliczona na stymulowanie przyrostów masy mięśniowej. Cechuje się ona nadwyżką kaloryczną, to jest zapewnianiem większej ilości energii, niż wynosi przeciętne zapotrzebowanie danej osoby. Po zaspokojeniu podstawowych procesów życiowych ciało musi mieć jeszcze pewien zapas energii na budowę tkanki mięśniowej.

Następna będzie dieta redukcyjna. Ona z kolei wyróżnia się na tle innych deficytem kalorycznym. Oznacza to, że dostarcza ona mniej kalorii, niż potrzebuje zamawiająca ją osoba. Zabieg taki stosuje się w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Gdy brakuje energii z pokarmu, organizm sięga po tkankę tłuszczową, by uzupełnić braki. Zachodzi wtedy odchudzanie. Diety treningowe catering o takim parametrze obfitują w białko. Osoby pozbywające się tłuszczu potrzebują tego makroskładnika bardziej niż te, które budują masę. Po pierwsze odpowiednia jego podaż zapewnia poczucie sytości. Po drugie zapobiega katabolizmowi, to jest rozpadowi tkanki mięśniowej. Gdy organizmowi brakuje energii z pokarmu, przy źle rozpisanej diecie sięgnie on także po tkankę mięśniową, by zapewnić sobie energię.

Diety treningowe mogą także zapewniać utrzymanie masy ciała. Jest to taka ilość kalorii, która nie jest ani deficytem, ani nadwyżką. Wbrew pozorom sport nie obraca się wyłącznie dookoła budowania mięśni i spalania tłuszczu nagromadzonego jako efekt uboczny. Takiej diety potrzebują na przykład trójboiści i dwuboiści w okresie budowania siły mięśniowej. Nie mogą spożywać nadwyżki kalorycznej. Wtedy oprócz siły przybyłoby im mięśni, co poskutkowałoby przeniesieniem ich do innej kategorii wagowej. Z kolei deficyt uniemożliwiłby im budowę siły. Diety treningowe zorientowane na utrzymanie doceniają także osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe. Biegacze, kolarze czy pływacy nie mogą ważyć zbyt wiele, bowiem spowodowałoby to ich spowolnienie. Z kolei intensywny wysiłek w deficycie kalorycznym sprawiłby, że organizm zacząłby odżywiać się tkanką mięśniową, powodując daleko posunięte komplikacje.

Przykład jadłospisu

Przykładowa dieta treningowa może rozpoczynać się od domowego szejka z dużą dawką białka. Do jego przygotowania może, choć nie musi, posłużyć odżywka proteinowa. Dodanie czekolady czy owoców nada surowemu białku pożądany smak. Taka dawka węglowodanów i białka zapewni sytość i energię aż do drugiego śniadania. Firma planuje też jadłospisy na zrzucenie 10 kg w 14 dni.

Na drugie śniadanie dietetycy mogą przygotować kanapkę. Jakkolwiek potrawa ta brzmi trywialnie, to bynajmniej taka nie jest. Jeśli zostanie przygotowana z ciemnego pieczywa, chudego sera i będzie zawierała dodatek z pomidorów i sałaty, jej walory odżywcze dalece wzrosną.

Na obiad dietetycy mogą zaserwować ryż z piersią kurczaka i obfitą porcją warzyw. Danie to nie bez powodu jest najpowszechniej kojarzone z różnego rodzaju aktywnościami sportowymi. Ryż dostarczy niewielką dawkę białek roślinnych, za to będzie cennym źródłem węglowodanów złożonych. Oznacza to, że ich trawienie rozpocznie się od rozkładu na prostsze formy i dopiero potem nastąpi ich wchłonięcie. Z kolei duża porcja piersi z kurczaka zapewni dużą podaż białka i tłuszczów. Te ostatnie są potrzebne w diecie głównie jako paliwo dla gospodarki hormonalnej.

Jeśli dieta jest dietą na masę mięśniową, nie powinna ograniczać się do trzech posiłków dziennie. Czwarty posiłek, spożywany w okolicach popołudnia powinien być posiłkiem przedtreningowym. Jego rolą jest zapewnienie energii do intensywnego treningu. Tą rolę spełnią węglowodany. Ze względu na potrzebę szybkiej dawki energii warto postawić na węglowodany proste, to jest podlegające przemianie w glukozę bez konieczności wcześniejszego rozkładu. Warto, by posiłek zawierał także nieco białka, by zapobiec katabolizmowi mięśni wskutek dużej intensywności. Doskonale w tej roli sprawdzi się sałatka włoska z owocami i orzechami włoskimi.

Dzień powinna wieńczyć kolacja. Nie powinna być ona ciężka, by nie obciążać układu trawiennego na noc. Dobrym wyborem jest tu sałatka z tuńczykiem. Dzięki dawce zdrowych tłuszczów i białek potrawa ta wspomoże produkcję hormonów anabolicznych (syntezujących białka mięśniowe) w nocy. Warto wspomnieć, że sen jest okresem najbardziej wzmożonej regeneracji.

Diety treningowe – opinie

Większość osób decydujących się na diety treningowe przygotowane przez firmy cateringowe docenia takie produkty. Wybór taki często dokonywany jest po miesiącach czy latach treningowej stagnacji. Diety treningowe opinie podkreślają ich fenomenalną skuteczność w porównaniu z gotowymi wzorcami przygotowanymi samodzielnie czy przez internetowych „znawców”. Ponadto wiele osób docenia ich walory zdrowotne. Wyniki sportowe poprawiją się przy stosowaniu diet treningowych przygotowanych przez specjalistów. Pozwalają one także na utrzymanie wysokiego poziomu zdrowych hormonów (np. testosteronu), ograniczając przy tym stężenie hormonów niekoniecznie pożądanych (np. kortyzolu).