Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień i efekty

Dieta pudełkowa w zasięgu ręki !

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień i efekty

dieta o niskim indeksie glikemicznym - jadłospis na tydzień

Zdecydowana większość z nas, przynajmniej raz w życiu słyszała o zaletach diety z niskim indeksem glikemicznym. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym taka dieta w ogóle jest i jakie są jej zasady. Nie zawsze mamy również świadomość tego, czym właściwie jest sam inde

ks glikemiczny. Jeżeli wydaje nam się, że dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień mogłaby nam pomóc, powinniśmy najpierw nieco zgłębić temat. Dopiero wówczas będziemy mogli określić, czy taki sposób żywienia jest dla nas dobry, czy też może wręcz przeciwnie. Na szczęście, dla zdecydowanej większości osób, dieta o niskim indeksie glikemicznym wydaje się być naprawdę pomocna. Dzięki niej można nie tylko utrzymać w ryzach swój cukier, ale również zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. 

Przypomnijmy czym jest niski indeks glikemiczny

Zanim zainteresujesz się bliżej dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień, powinniśmy dowiedzieć się, czym właściwie jest sam indeks glikemiczny. Pojęcie to, może być bowiem dla laików nieco niezrozumiałe. Tymczasem, indeks glikemiczny to nic innego jak pewien wskaźnik, który daje nam informację o tym, jak poszczególne produkty żywnościowe wpływają na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Co do zasady, wyróżnić można produkty o wysokim, średnim oraz o niskim indeksie glikemicznym.

Nietrudno zgadnąć, że najlepiej będzie spożywać posiłki o niskim oraz średnim indeksie glikemicznym. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie produkty żywnościowe o wysokim indeksie mają pójść w odstawkę. Należy jednak spożywać ich niewielkie ilości, dbając o to, aby zostały jak najlepiej wkomponowane w posiłek. Najkorzystniej serwować je w towarzystwie białka oraz zdrowych, nienasyconych tłuszczy. Nie ma najmniejszego sensu, abyśmy uczyli się na pamięć wartości indeksu glikemicznego poszczególnych produktów żywnościowych.

W Internecie i to zupełnie za darmo, dostępne są bowiem tabele, w których widnieją różne produkty z uwzględnieniem posiadanego przez nich indeksu glikemicznego. Z czasem, nawet nie zauważymy kiedy, zapamiętamy wartości indeksu glikemicznego najpopularniejszych produktów spożywczych. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej będzie skomponować nam dieta o niskim indeksie glikemicznym jadłospis na tydzień.

Żywienie z niskim IG

Jeżeli interesuje nas dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień, musimy być gotowi na to, że początki mogą być dość trudne, polecam zapoznać się z ofertą firmy Fit Apetit na taką dietę. Z czasem, powinniśmy jednak coraz lepiej odnajdywać się w nowym sposobie żywienia. Naszą największą motywacją powinien być cel, który chcemy osiągnąć. Dla wielu osób będzie to po prostu poprawa glikemii. Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób zmaga się ze zbyt wysokim poziomem cukru na czczo. To bardzo prosta droga do cukrzycy typu drugiego, której możemy zapobiec stosując właśnie dietę z niskim indeksem glikemicznym. Nie ulega wątpliwości, że taka dieta będzie dobra również dla kobiet dotkniętych PCOS. Zespołowi policystycznych jajników bardzo często towarzyszą bowiem trudności związane z brakiem owulacji czy miesiączki. Bardzo często, miesiączkę udaje się odzyskać po tym, jak poprawi się wrażliwość na insulinę. Dieta o niskim IG może przydać się także wtedy, gdy chcemy schudnąć.

Jak jeść z IG?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak przygotować dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień. Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, dobrze byłoby zapoznać się z ogólnymi zasadami żywienia w oparciu o niski indeks glikemiczny. Na szczęście, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Przede wszystkim, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że dieta z niskim IG opiera się tak naprawdę o zasady zdrowego sposobu żywienia, który powinien być stosowany przez każdego z nas. Ważne jest więc to, aby spożywać produkty bogate w białko, takie jak chude mięso czy ryby. W diecie z niskim indeksem glikemicznym istotne jest jednak to, aby nie były one w miarę możliwości smażone, zwłaszcza w panierce. Zdecydowanie lepiej będzie zadbać o ich pieczenie bądź duszenie. Starajmy się także sięgać po naturalny nabiał w postaci serów czy jogurtów. Nie wolno w żadnym razie zapomnieć o warzywach, którymi powinien być urozmaicony każdy posiłek. Najlepiej stawiać na te zielone, surowe. Mowa tu między innymi o szpinaku, jak również o rukoli czy sałacie lodowej. Jeżeli chodzi o owoce, starajmy się wybierać przede wszystkim te jagodowe, bo posiadają niski indeks glikemiczny i korzystny wpływ na naszą glikemię.

Każdy posiłek, powinien w miarę możliwości zawierać jakieś źródło białka i nienasyconych tłuszczy. Unikajmy natomiast tłuszczy trans, takich jak chociażby rafinowany olej słonecznikowy. Porcje powinny być wyważone, ani zbyt skromne, ani zbyt duże. Jeżeli mamy trudności z samodzielnym zaplanowaniem posiłków, godny uwagi będzie na pewno dieta o niskim indeksie glikemicznym jadłospis na tydzień pdf.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym i jadłospis na tydzień

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis na tydzień pdf to coś, co może zainteresować każdego, kto chce poprawić swoją glikemię. Na szczęście, jadłospis jest dość prosty do skomponowania. Przykładowy plan posiłków na 7 dni został zaprezentowany poniżej: 

Dzień 1: 

śniadanie: jajecznica z dwóch jaj, świeży pomidor, garść rukoli, kromka chleba żytniego, kawa bez cukru

II śniadanie: kefir, pomarańcza

obiad: dorsz pieczony w folii, warzywa na parze, kasza gryczana 

kolacja: pasta z wędzonej makreli, dwie kromki chleba żytniego, sałatka grecka

Dzień 2: 

śniadanie: racuszki z mąki pełnoziarnistej z jogurtem naturalnym i jabłkiem 

II śniadanie: słupki z marchewki i kalarepki z jogurtem

obiad: makaron razowy z łososiem, brokuł, sos śmietanowy 

kolacja: grahamka z tuńczykiem i kukurydzą, ogórek kiszony, pomidor

Dzień 3: 

śniadanie: jajka gotowane na miękko, sałatka ze szpinaku i pomidora, chleb razowy z masłem 

II śniadanie: skyr, mandarynka

obiad: pieczone bakłażany z mozarellą i parmezanem w sosie pomidorowym 

kolacja: ryż brązowy z jabłkami i orzechami

Dzień 4: 

śniadanie: 

II śniadanie: koktajl z mleka sojowego, banana i białka konopnego

obiad: spaghetti z makaronem razowym, rukola

kolacja: owsianka pieczona z gruszką i orzechami, szklanka kefiru

Dzień 5:

śniadanie: szakszuka z pomidorami i papryką, pieczywo na zakwasie

II śniadanie: sałatka owocowa, jogurt, orzechy

obiad: pieczone klopsy w sosie koperkowym, ryż basmati, surówka z buraków

kolacja: kasza gryczana na słodko z kakao i gruszką 

Dzień 6: 

śniadanie: placki z jajek, banana i skyru

II śniadanie: marchewka, garść orzechów włoskich 

obiad: łosoś pieczony, frytki pieczone z batatów, surówka z kiszonej kapusty 

kolacja: owsianka z jabłkiem i masłem orzechowym 

Dzień 7: 

śniadanie: kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z serem białym i chudą wędliną, sałatka z pomidora i szpinaku

II śniadanie: truskawki, jogurt naturalny 

obiad: kurczak pieczony, surówka z marchewki, kasza pęczak 

kolacja: jajecznica z dwóch jaj, ogórki kiszone, grahamka

Jadłospis można modyfikować, w zależności od swoich preferencji i potrzeb.